Světlo ve tmě

Malý rozvaděč v jeskyni Dechen

Při téměř 100 %-ní vlhkosti vzduchu dosahuje jemná elektronika často svých mezí. Aby bylo možné zachovat její bezpečnou funkci i za takto extrémních podmínek a zabránit vzniku kondenzátu, používají se v jeskyni Dechen v Iserlohnu malé rozvaděče od společnosti Spelsberg.

I po 148 letech objevení jeskyně Dechen v Iserlohnu, ji stále ještě ročně navštěvuje 60.000 lidí.

„V zimě 2014/15 jsme celou jeskyni kompletně nově vybavili technikou LED“ vypráví Thomas Warnke, který je zaměstnán jako elektrikář u Meklenburského dopravního podniku, který jeskyni dodnes zásobuje elektrickým proudem. V této souvislosti byla změněna kompletní kabeláž. Tam, kde dříve silné kabelové svazky zajišťovaly spojení mezi celkem 25 rozvaděči a zářiči umístěnými v jeskyni, byla zavedena moderní sběrnicová technika. Tím se značně zredukovalo množství potřebných kabelů a velké množství relé použitých v rozvodech uvolnilo místo moderní elektronice, což také vedlo k úspoře místa.

Z důvodu použití vysoce kvalitní elektroniky jsou nyní na rozvody kladeny speciální požadavky. Dosud používané malé rozvaděče, povětšinou se jednalo o značkové výrobky v dobré kvalitě, však již nebyly dostačující, neboť se v nich pravidelně tvořil kondenzát.

„V jeskyni máme vlhkost vzduchu o hodnotě téměř 100 % při teplotě 10 stupňů Celsia – ovšem pouze uvnitř. U vstupů je odlišná podle venkovní teploty, takže zde máme v letních dnech při špatném počasí vysoký podíl vlhkosti, daný tvořením kondenzátu“ vysvětluje Dr. Stefan Niggemann, výkonný ředitel správy jeskyně a k ní přináležejícího Německého muzea jeskyně.

S tím se pojí problematika, že se osvětlení jeskyně spouští jen velmi nepravidelně. Během návštěvních dob je trvale zapnuté - večer je však i po několik hodin v kuse vypnuté. Tak se vnitřní prostor rozvodů pravidelně zahřál, aby se následně opět ochladil a natáhl pak dovnitř vlhký vzduch z jeskyně. Ve stávajících vodotěsných, ale ne plynotěsných skříních zůstala tato vlhkost uvnitř a v průběhu času jí neustále přibývalo - byl to neudržitelný stav pro odpovědné osoby, zejména proto, že to znamenalo velkou frekvenci údržby a servisu.

Přesně v této fázi uvedla společnost Spelsberg na trh své nové rozvaděče AK Air. Alexander Schmidt, spolupracovník společnosti Spelsberg, s nimi byl u svého zákazníka Thomase Warnke vítán s otevřenou náručí.

Zvláštností této skříně jsou především integrované ventilační prvky Air, které jsou světovou novinkou, která spolehlivě zabraňuje vzniku kondenzátu uvnitř rozvaděče, přičemž umožňuje permanentní výměnu tlaku a vzduchu. Vzduch vháněný během ochlazování tak může při opětovném zahřívání opět bezproblémově unikat zároveň s vlhkostí. 

Ventilační prvky jsou dimenzovány tak, aby díky jejich speciálnímu tvaru neměla voda nebo cizí tělesa žádnou šanci, vniknout do vnitřního prostoru. Stupeň ochrany IP 65 tak může být zajištěn i přesto, že neustále dochází k výměně vzduchu. 

AK - rozvaděč

více k tomu
Přidat výrobek do seznamu sledovaných položek

Stávající seznamy sledovaných položek

Nový seznam sledovaných položek

uspořádat seznam sledovaných položek